У организацији психолога школе предвођени наставницом српског језика Вером Станковић чланови новинарске секције посетили су предавање проф. др Зорице Томић, српски културолог, социолог, писац, колумниста и професор на Филолошком факултету Универзитета у Београду, где предаје културологију и комуникологију.
Професорка је одржала је интерактивну радионицу „Како бити цар у комуникацији„.
Ова радионица се бавила проблемима у комуникацији међу вршњацима, као и тиме како исту побољшати.
Постављала је ученицима следећа питања:
– Шта је по вашем мишљењу свађа?
– Како решавате конфликте?
Ученици су активно учествовали у разговору, износили своје ставове, искуства.
Посебно им је била занимљива реч НЕСПОРАЗУМ, која у себи има и позитивну и негативну конотацију и састоји се од речи: НЕ, СПОРАЗУМ, УМ, СПОР ПОРАЗ. Ученици су заинтересовано тумачили значење сваке од њих. Дефинисали су да је неспоразум када се више људи не разуме.
Kако се не разумемо, када причамо истим језиком? Па, тако што имамо различито мишљење. Зато је важно да преговарамо и тражимо компромис.
Од неспоразума до свађе долази ако се не направи компромис.
Увреда се не лечи увредом, то је важно знати.
То значи да треба оставити саговорнику простор да се не осећа поражено.
Професорка се осврнула и на облике насиља: вербално, дигитално и физичко. Вербално насиље је вређање једни других. Дигитално насиље је вређање преко дигиталних уређаја. Физичко насиље је када трпиш физички контакт. Указано је и да се насиљем не решава конфликт, већ је оно показатељ слабости.
Захвалили смо се професорки што је издвојила време и појаснила нам на који начин сагледава негативне појаве као што су свађа, неспоразум и насиље, са којима морамо да научимо да се носимо у свакодневном животу.
Сава Агић и Огњен Грбовић V/3